Miękkie pierniczki oraz ozdoby z masy plastycznej z pianek marshmallows

Każdy ma pierniki… mam i ja! 🙂 W końcu Toruń, moje studenckie miasto, do czegoś zobowiązuje 🙂 Pierniczki od razu są mięciutkie, a następnego dnia smakują wybornie. Dla tych, którzy nie lubią klasycznego lukrowania pierniczków, polecam wykonanie ozdób z masy plastycznej z  pianek marshmallows. Można ją dowolnie barwić, wycinać przeróżne kształty – wszystko wygląda niezwykle estetycznie, a przecież o to nam w dekorowaniu chodzi 🙂 Gorąco polecam ją także ze względu na smak – smakuje nawet mojej drugiej połówce, która nie znosi klasycznego lukru.
 
Składniki na pierniczki:
350 g mąki
30 g masła
130 g cukru pudru
140 g miodu
1 jajko
2 łyżeczki przyprawy korzennej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka kakao
W garnuszku roztopić masło oraz miód. Mąkę i cukier puder przesiać do jednej miski, dodać także przyprawę korzenną, kakao i sodę oczyszczoną. Wlać do miski roztopione wcześniej w garnuszku masło i miód, dodać jajko i zagnieść ciasto. Stolnicę oprószyć dokładnie mąką, rozwałkować ciasto (gdyby było zbyt lepkie, oprószyć mąką przy wałkowaniu) i wycinać ulubione kształty (najlepiej na grubość ok. 0,5 cm). Piec 7-10 min w temp. 180 stopni.
 
Składniki na masę plastyczną z pianek marshmallows:
150 g białych pianek marshmallows
3 łyżki wody
350 g cukru pudru
barwniki spożywcze (opcjonalnie) *
kilka pianek marshmallows (jako klej) *
Do rondelka wlać wodę i dodać pianki – roztopić na małym ogniu, uważając przy tym, by pianek nie przypalić. Należy je co chwilę mieszać. Cukier puder przesiać do miski. Jeszcze dość ciepłą  masę z pianek wlać do miski z pudrem – zagnieść całość. Gdyby cukru pudru było zbyt mało, należy dodać więcej aż do momentu, gdy uzyskamy zbitą masę plastyczną. Rozwałkowujemy na stolnicy i wykonujemy ozdoby.
* Jeżeli chcemy, by nasza masa plastyczna była w innym kolorze niż białym, należy do roztopionych w garnuszku pianek dodać odrobinę barwnika spożywczego. Jeśli potrzebujemy np. masy w kolorze różowym, możemy też roztopić pianki w tymże kolorze.
* Ozdoby z masy plastycznej możemy przyklejać na pierniczki używając jako “kleju” roztopionych 2-3 pianek z łyżką wody.

 

20 komentarzy

Odpowiedz