Jak lukrujesz pierniczki, że kontur jest taki równy i pierniczki idealnie gładkie? – to pytanie ostatnio bardzo często pojawia się w Waszych komentarzach i wiadomościach, które do mnie piszecie. Obiecałam, że przygotuję na ten temat wpis, a ja obietnic dotrzymuję 🙂 Zapraszam do przeczytania poradnika dla początkujących z podstawowymi wskazówkami.

Tutka z pergaminu

Myślicie, że do lukrowania pierniczków konieczne są profesjonalne rękawy cukiernicze, tylki, dekoratory? Ależ skąd! Wypróbowałam już wiele sposób ozdabiania pierniczków i mi osobiście najbardziej odpowiada dekorowanie najzwyklejszą tutką, zrobioną z pergaminu, który zawsze znajdzie się w kuchennej szafce. Wykonanie takiej tutki na pewno nie sprawi Wam kłopotów. To proste!

Bierzemy kawałek papieru do pieczenia (zbliżony do kwadratu, nie musi być równy co do milimetra), składamy po skosie i przecinamy wzdłuż zagięcia ostrym nożem. Otrzymany w ten sposób kawałek zwijamy zgodnie ze zdjęciami niżej, a następnie zaginamy końcówki do środka.

Polecam potem tutkę skleić taśmą. Można też odciąć nożyczkami włożone wcześniej do środka końcówki (gdy tutka jest sklejona), by wszystko było równe i nic nie przeszkadzało nam np. przy nalewaniu lukru.

881d1-tutka

 

Przepis na lukier królewski

Gdy mamy już przygotowaną tutkę (najlepiej zrobić od razu kilka), możemy zająć się lukrem królewskim. Do jego wykonania potrzebujemy przykładowo jedno białko jajka i ok. 170 g cukru pudru (jeśli chcemy otrzymać więcej lukru należy oczywiście zwiększyć ilość składników). Ilość cukru pudru ciężko dokładnie określić – dozujemy w zależności od wielkości białka i preferowanej konsystencji.

Cukier puder przesiewamy (koniecznie!), a następnie dodajemy do białka (najlepiej partiami i obserwujemy podczas ucierania gęstość lukru). Ucieramy mikserem na niskich obrotach przez kilka minut. Teoretycznie lukier powinno się ucierać mieszadłem w kształcie litery “K”. To najlepsze rozwiązanie, ale ja często posługuję się zwykłymi końcówkami do ubijania białek i lukier też wychodzi jak należy. Jest może mocniej napowietrzony, ale ewentualne pęcherzyki powietrza, które mogą pojawić się na powierzchni lukrowanego pierniczka, wystarczy przebić wykałaczką i po problemie.

Wspominałam, by obserwować konsystencję lukru podczas ucierania, bo do wykonania konturów pierniczków potrzebny jest dość gęsty lukier, a do wypełnienia z kolei większych powierzchni najlepszy będzie lejący (taki który wyrównuje się na powierzchni po kilku sekundach i dzięki temu nasze pierniczki są idealnie gładkie – konsystencja jak na zdjęciu nr 2 poniżej). Gęstość lukru zmieniamy dosypując odrobinę cukru pudru lub dodając kilka kropel wody (w zależności od potrzeby).

93851-lukier-krolewski-przepis

 

Dekorowanie pierników

Przygotowaną tutkę zapełniamy do ok. połowy wysokości lukrem. Zaginamy górną część, by lukier nie wypływał drugą stroną. Odcinamy końcówkę nożyczkami (tak by otwór był niewielki). Gęstym lukrem obrysowujemy następnie kontur pierniczka (nie dotykamy końcówką tutki powierzchni pierniczka, robimy to “w powietrzu”).

Gdy obrysujemy już wszystkie pierniczki, do bazowego, gęstego lukru dodajemy kilka kropel wody i mieszamy. Rozrzedzonym lukrem wypełniamy kontur, używając do tego wykałaczki bądź patyczków do cake popsów. Możemy w tym momencie np. posypać pierniczki kolorową posypką bądź odstawić do całkowitego zastygnięcia i potem dekorować ponownie, tworząc na pierwszej warstwie lukru różne wzory. Ja najbardziej lubię białe pierniczki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by lukier podzielić na kilka porcji i dodać do każdej odrobinę barwników spożywczych.

ba252-piernik-dekorowanie

Aktualizacja 2020 rok

To wpis z 2014 roku, jeśli chcesz poznać aktualnie stosowane przeze mnie receptury i tajniki lukrowania, 

zachęcam Cię do zapoznania się z moim e-bookiem “Zapachniało cynamonem”.

Kliknij tutaj, by zobaczyć dokładny spis treści i przejść do sklepu.

www.czekoladautkane.sklep.pl

24 komentarze

Odpowiedz