Jak zrobić idealny sernik? Przygotowałam dla was 12 wskazówek, które przybliżą was do upragnionego ideału. Wszystkie oparte na moich własnych doświadczeniach, a wiecie doskonale, że serniki piekę dość często (swój bazowy, pewny przepis znam na pamięć). Jeśli jednak nie wyczerpałam tematu, pytajcie śmiało w komentarzach. Z chęcią odpowiem, jeśli tylko będę znała odpowiedź 😉

Jak zrobić idealny sernik?

1. Najlepsze, tradycyjne serniki powstają z tłustego twarogu (najlepiej zmielonego trzykrotnie). Jeśli już chcemy kupić popularny, zmielony twaróg z wiaderka, należy zwrócić uwagę na jego jakość (brzmi jak banał, ale jak się okazuje nie jest to takie oczywiste). Taki twaróg nie powinien mieć konsystencji śmietany, bo sernik może się nie udać (i np. podchodzić wodą). Najlepsze twarogi z wiaderka, których używałam do tej pory, to jak dla mnie te firmy Piątnica i Delfiko. Najsłabszy zaś według mnie jest Łowicz (m.in. z cukrem, mlekiem w proszku, masłem i okropnym aromatem w składzie). Ten „twaróg” nie nadawał się nawet do naleśników, więc stał zapomniany w lodówce. Po kilku tygodniach (od otwarcia) nawet się nie zepsuł!

2. No dobra, kupiłaś/eś już ten kiepski ser na sernik z wiaderka na promocji za piątaka i dopiero teraz czytasz te rady. Zrób więc z niego sernik na zimno – to najlepsza opcja. Ewentualnie taki słabszej jakości twaróg można położyć na sitku z gazą i zostawić na jakiś czas do odsączenia. Należy potem pamiętać, by jeszcze raz zważyć twaróg i odmierzyć potrzebną do przepisu ilość. Nie muszę chyba mówić, że sporo tego twarogu „ubędzie” (zazwyczaj ok. 30 proc.)?

sernik-oreo-bez-pieczenia

Sernik na zimno z ciasteczkami Oreo

3. Popularnym dodatkiem, który sprawia, że sernik staje się bardziej mazisty jest mascarpone (ja lubię dodawać przykładowo 750 g twarogu i 250 g mascarpone albo w proporcji pół na pół). Jeśli lubicie smak serka philadelphia to także możecie wykorzystać go do wykonania sernika.

4. Wszystkie składniki, niezbędne do przygotowania naszego idealnego sernika, powinny mieć temperaturę pokojową. Warto więc potrzebne nam produkty wyjąć z lodówki już kilka godzin wcześniej (twaróg, jajka, śmietankę itp.).

5. Im niższa temperatura pieczenia, tym lepiej. Z uwagą należy podchodzić do przepisów, które nakazują piec sernik w temperaturze powyżej 150 stopni, jeśli zależy nam na idealnie gładkiej powierzchni. Ja serniki od pewnego momentu piekę zawsze właśnie w 150 stopniach (zazwyczaj przez ok. 60-70 minut, grzanie góra-dół) – wychodzą wtedy równe jak stół!

sernik-kokosowy

Równy jak stół sernik Bounty

6. Pomocna jest tu również kąpiel wodna. Swoje serniki piekę zazwyczaj w ten sposób – na najniższym poziomie piekarnika stawiam dużą blaszkę z wrzącą wodą, a poziom wyżej sernik. Można też tortownicę z sernikiem owinąć folią aluminiową i wstawić bezpośrednio do blaszki z wrzącą wodą, ale tortownica może być np. niezbyt szczelna, więc polecam pierwszy sposób. Serniki pieczone w kąpieli wodnej (i w niskiej temperaturze) wychodzą równe, wilgotne, a także nie pękają.

7. Pamiętajmy o krótkim miksowaniu wszystkich składników. Masa nie powinna zostać zbytnio napowietrzona.

8. Jestem zwolenniczką miksowania całych jajek razem z innymi składnikami. Nie ubijam osobno białek, dzięki czemu moje serniki nie opadają.

9. Serniki nie rosną, a przynajmniej nie takie pieczone w stosunkowo niskiej temperaturze (150-120 stopni) przez odpowiedni okres czasu. Spokojnie możecie zostawić jedynie ok. 1-2 cm miejsca w tortownicy. Masa nie wypłynie, a sernik będzie wysoki.

sernik-jagodowy

Wysoki sernik z jagodami

10. Nie panikujcie jeśli po wskazanym w przepisie czasie wydaje się wam, że sernik jest niedopieczony.  Dojdzie jeszcze w czasie studzenia, a odpowiednią konsystencję osiągnie dopiero po kilku godzinach spędzonych w lodówce.

11. Papierem do pieczenia wystarczy wyłożyć tylko spód blaszki.

12. Sernik to nie jest odpowiednia opcja, jeśli potrzebujecie czegoś słodkiego dla gości, którzy mają przyjść w odwiedziny lada chwila. Po jego upieczeniu czeka nas bowiem test na cierpliwość. Najpierw bowiem sernik najlepiej zostawić jeszcze w wyłączonym piekarniku przez ok. 15 minut, a dopiero potem uchylić delikatnie drzwiczki. I tak najlepiej zostawić go do całkowitego wystudzenia. Gdy sernik jest już wystudzony należy go wyjąć z formy i wstawić jeszcze na kilka godzin do lodówki. Dopiero po tym czasie nadaje się do podawania.

To chyba najważniejsze wskazówki. Jeśli jednak macie jeszcze jakieś inne cenne rady, oparte na własnych doświadczeniach, piszcie w komentarzach :)

sernik-fit-3

Fit sernik z frużeliną wiśniową (bez cukru, masła i glutenu)

 

Jeden komentarz

Odpowiedz